Azure Web App Instance Bazlı Restart (Recycle)

Azure Web App Instance Bazlı Restart (Recycle)

Selamlar,

Production ortamında zero downtime ile application için restart (recycle) ihtiyacımız olabiliyor. Bunun azure web app üzerindeki karşılığı ise Advanced Application Restart.

Advanced Application Restart App Service Overview sayfasında ki Restart ile aynı işlemi instance bazında yapmanızı sağlıyor. Bu işlem sırasında instance üzerindeki application’ı yeniden başlattığı için in memory cache için bir recycle ihtiyacınızı yada Web App için kurduğunuz bir apm extension sonrası yeniden başlatma ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuz.

Nedense portal üzerinde gözle gözükür bir alanda değil 🙂 App Service > Diagnose and solve problems sayfasında arama bölümüne Advanced Application Restart yazarak ulaşılabiliyor.


Bu sayfaya girdiğinizde kısa bir süre bekleyerek aktif instance’larınızı görebilirsiniz.

Eğer instance’da fazla cpu kullanımından kaynaklı bir problem yaşıyorsanız burada listelenmemesine sebep olabiliyor. Instance ne kadar sağlıklı çalışıyor ise portal üzerinde o kadar hızlı listeleniyor.


Bu sayfada restart atmak istediğiniz instance sağ yıklarakya da tüm instanceları seçtikten sonra Restart butonu ile işlemi tamamlayabilirsiniz.


Ben bu işlemleri denerken Restart Sleep timer değerinin 90 olduğunu fark etmişsinizdir. Restart Sleep timer Instance’lar arası restart işlemi yapılırken ne kadar bekleneceğini saniye cinsinden belirler. Maximum yazılabilecek değer 300s (5 dk) dır.


Advanced Application Restart işlemi ilgili sayfa açıkken çalışabiliyor. Yani 5 adet instance için 2 dk ara ile restart işlemi yapacaksınız bu işlemler bitene kadar (10 dk kadar) ilgili sayfayı kapatmayın 🙂 Tüm işlemlerin gerçekleştiğini görmeniz gerekiyor. Bazen restart işlemi hata alabilir bu tip durumlarda ise ilgili instance için tekrar denemeniz gerekiyor.

Advanced Application Restart hakkında söyleyebileceklerim bu kadar.

Görüşmek üzere!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki:

Azure Blob Storage Lifecycle Management Kullanımı

Azure Blob Storage Lifecycle Management Kullanımı